• Türkçe
  • English

KONTROL SİSTEMLERİ

Bilim ve teknoloji ilerledikçe, kas gücüne dayalı üretim yerine makine veya insan gücüne dayalı üretime başlanmıştır.  Yani; diyebiliriz ki; bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte kontrol sistemlerinin önemi artmaya başlamıştır.

Otomatik kontrol sistemleri, çalışan sistemlerin insan gücüne bağlı olmadan çalışmasını sağlayan sisteme denmektedir. Buna bağlı olarak, otomatik kontrol sistemlerine bağlı üretim daha ekonomik ve kolay bir şekilde sağlanabilmektedir.

Otomatik kontrol sistemlerine bakıldığı zaman, otomatik komtrol sistemlerinin ilk olarak buhar makinelerinde kullanıldığını görmekteyiz.

Otomatik kontrol sistemleri, ülkenin ekonomik açıdan kalkınmasında da son derece önem taşımaktadır.  Bugün gelişmiş ülkelere baktığımız zaman,  otomatik kontrol sistemlerinin üretimdeki önemini de çok daha rahat bir şekilde anlayabilmekteyiz.

OTOMATİK KONTROL SİSTEMLERİNİN İÇİNDE NE BULUNMAKTADIR?

Otomatik kontrol sistemlerinin içinde;

1.Devir kontrollü basınç

2.Regülatör

3.Pozisyon kontrolleri

Bulunmaktadır.

Kısacası kontrol sistemleri,  diğer cihaz veya sistemlerin davranışlarının doğrudan kontrol edilmesini sağlayan kontrol grubuna denmektedir. Endüstriyel veya özel amaçlı kontrol sistemlerinde

ÖZETLE,

Sonuç olarak; bilim ve teknoloji geliştikçe kas gücüne dayalı üretim yerini insan gücüne dayalı üretime bırakmıştır. Yani; bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte kontrol sistemlerinin de kullanımı ve önemi artmaya başlamıştır.

Otomatik kontrol sistemleri ilk olarak buhar makinalarının kullanılması ile faaliyete geçmiştir.  Bunun dışında; rahatlıkla söyleyebiliriz ki; otomatik kontrol sistemleri, ülkenin kalkınmasında da son derece önem taşımaktadır. Bugün, gelişmiş ülkelere baktığımız zaman otomatik kontrol sistemlerinin üretimdeki öneminin ne kadar fazla olduğunun farkına varmaktayız.

Evlerimizde ise, bulaşık makinası, çamaşır makinası gibi ev aletlerinde kontrol sistemleri sıkça kullanılmaktadır.

Şunu söyleyebiliriz ki; kontrol sistemleri genel olarak kimya, makine, aliminyum & metal, enerji gibi sektörlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Kontrol Sistemleri
Copyright © BFM OTOMASYON | Kullanım Şartları | Gizlilik
Veriyaz Web Tasarım